Home   Sport   Article

Challenge trophy success for north-east racers


By David Porter

Get a digital copy of the Grampian Group editions delivered straight to your inbox every week



The Grampian Kart Club meeting was again held over two days with the youngsters on Saturday and seniors on Sunday with social distancing measures in place at Boyndie.

MiniMax winner Steven Duncan from Aberchirder, Picture: David Porter
MiniMax winner Steven Duncan from Aberchirder, Picture: David Porter

Indifferent weather conditions over the two days kept the tyre selection a premium consideration for the drivers.

Feature trophies for the weekend were the Bambino Trophy and Granville Grubb Memorial Trophy.

The second round of the Northern Challenge, the first round of which took place at Golspie two weeks previously visited the Banff Circuit.

The highlights over the weekend included the delight that Ryan White showed on learning that he had won the Bambino Trophy and Ally Smith winning the Granville Grubb Memorial Trophy for the fourth time.

Veteran driver Robbie Gray from Evanton, won heat three and took the KZUK Northern Challenge title and for the first time there was a class of five historic gearbox karts taking part.

Meeting results-

Bambinos - 1 Ryan White (Peterculter); 2 Dylan Rankin (Foveran) and 3 Jude Buchan (Peterhead).

Honda Cadets - 1 Aiden Macdonald (Woodhead); 2 Leo Massie (Huntly) and 3 Duncan Ingram (Bridge End).

Mini Max - 1 Steven Duncan (Aberchirder) and 2 Eihli Smith (Westhill).

Junior Max - 1 Reece Duthie (Stuartfield); 2 Craig Steven (Elgin) and 3 Kieran Wood (Mintlaw)

Junior Prokarts - 1 Cameron Bailey (Kinross); 2 Angus Scrivener (Limekilns) and 3 Kieran Crosbie (Dunblane).

Senior Max - 1 Keiran Smart (Oldmeldrum); 2 Jonathan Edwards (Cornhill) and 3 Dominic Lund (Cornhill).

Senior Max 177 - 1 Robert Strachan (Turriff) 2 Brendan Walker (Marypark); 3 Stuart Wyness (Inverurie)

Senior Max Clubman - 1 John Fairclough (Rosehearty); 2 Phillip Patterson (Forgue) and 3 Gordon Black (Elgin)

Twin Engined Prokart - 1 Ryan Fleming (Lethal); 2 Rik Christie (Bridge of Don) and 3 Murray Scott (Glenrothes).

Historic Gearbox - 1 Neil McWilliam (Elgin); 2 Ross McWilliam (New Elgin) and 3 Dave Wiseman (Forres).

KZ2 UK (Gearbox) - 1 Ally Smith (Peterhead); 2 Chris Walker (Aberlour) and 3 Gary Williams (Ellon).

Bambino Trophy – Ryan White (Peterculter)

September Cup - Ally Smith (Peterhead)

Boyndie Drome Open Challenge 2020

As there will be no awards evening due to Covid-19 the trophies were awarded after the race meeting.

Bambinos - 1 Ryan White (Peterculter); 2 Dylan Rankin (Foveran) and 3 Max Taddie (Cumberauld).

Honda Cadets - 1 Aiden Macdonald (Woodhead); 2 Katie Donaldson (Dufftown) and 3 Duncan Ingram (Bridge End).

Mini Max - 1 Steven Duncan (Aberchirder); 2 Max Taylor (New Leads) and 3 Lennon Allardyce (Peterhead)

Junior Max - 1 Reece Duthie (Stuartfield); 2 Craig Steven (Elgin) and 3 Kieran Wood (Mintlaw).

Junior Prokarts - 1 Cameron Bailey (Kinross); 2 Angus Scrivener (Limekilns) and 3 Kieran Crosbie (Dunblane).

Senior Max 162 - 1 Keiran Smart (Oldmeldrum); 2 Jonathan Edwards (Cornhill) and 3 Kes Watson (Oldmeldrum).

Senior Max 177 - 1 Stuart Wyness (Inverurie) 2 Robert Strachan (Turriff) and 3 Stewart Thomson (Tarves).

Senior Max Clubman - 1 John Fairclough (Rosehearty); 2 Gordon Black (Elgin) and 3 Ross McWilliam (New Elgin).

Twin Engined Prokart - 1 Reece Fleming (Lethal); 2 Murray Scott (Glenrothes) and 3 David Leiper (Arbuthnott).

KZ2 UK (Gearbox) - 1 Gary Williams (Ellon); 2 Roy Thomson (Prestonpans) and 3 Ryan Simpson (Macduff).

Northern Challenge Results

Bambinos - 1 Jude Buchan (Peterhead); 2 William Alexander (Peterhead) and 3 Andrew Sutherland (Thurso)

Honda Cadets -1 Aiden Macdonald (Woodhead); 2 Katie Donaldson (Dufftown) and 3 Duncan Ingram (Bridge End).

Junior Max -1 Reece Duthie (Stuartfield); 2 Craig Steven (Elgin) and 3 Kieran Wood (Mintlaw).

Senior Max - 1 Keiran Smart (Oldmeldrum); 2 Steven Thomson (Bathol Chapel) and 3 Ben Mcleod (Evanton).

Senior Max 177 - 1 Robert Strachan (Turriff); 2 Stuart Wyness (Inverurie) and 3 Alan Falconer (Inverness).

Historic Gearbox -1 Neil McWilliam (Elgin); 2 Ross McWilliam (New Elgin) and 3 Scott Benton (Aberdeen).

KZ2 UK (Gearbox) - 1 Robbie Gray (Evanton).

The next race meeting will be in spring 2021 if Covid-19 is under control by that time.



Having trouble getting out to pick up your weekly newspaper?

Get a digital copy of the Grampian Group editions delivered straight to your inbox every week and read the full newspaper on your desktop, phone or laptop.

SUBSCRIBE NOW


This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More
');