Home   News   Article

PICTURES: The Gordon Schools prizegiving rewards pupils


By Lewis McBlane

Register for free to read more of the latest local news. It's easy and will only take a moment.



Click here to sign up to our free newsletters!

DOZENS of Huntly pupils have been recognised for their success, growth, community spirit and sporting prowess in the Gordon Schools prizegiving.

From left: Skye Sangster Dux Winner and Ruby Fraser Dux Runner-Up. The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor
From left: Skye Sangster Dux Winner and Ruby Fraser Dux Runner-Up. The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor

Awards were handed out in class and whole-school categories, for achievements “growing”, “succeeding” and working “together”.

Also notable were awards marking The Gordon Schools’ success in becoming north Aberdeenshire’s top inter-school sports team, on the back of strong cross country, hockey, and athletics performances.

Among the awards for academic success, Skye Sangster won the William Will Prize for Dux of The Gordon Schools. Former Pupils’ Association Medal for Dux of The Gordon Schools sponsored by Huntly Educational Trust, while Ruby Fraser won The Gordon Schools Proxime Accessit Award.

Cameron Skene won The Stephen Torrie Trophy for Enterprise in Mathematics, and Harvey Lee Hamilton was honoured with The Portia Waddell Award for Tremendous Personal Achievement.

See the full list of prize-winners and more pictures below.


Class - Growing

Class Growing National Qualifications and Awards.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor
Class Growing National Qualifications and Awards.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor

Emily Dougherty - Award in S4 Religious, Moral & Philosophical Studies, Prize in NPA Photography

Michael McLeod - Award for Most Improved S4 Pupil in English

Aoife Moffat - The Caroline Stewart Trophy for Creativity and Presence in Performance

Jayden Moors - Award in People & Society

Summer Reynolds - Award in National 4 Art

Esme Strachan - The Turner Prize in Barista Skills

Erin van der Plas - The Lina R Lobban Award for Effort in Modern Languages

Lilly-Grace Wakeling - The Jessie Duff McHardy Award in National 4 Practical Cookery

Anna West - Consulate General of the Federal Republic of Germany Award for Effort

Class - Succeeding

Class Succeeding National Qualifications and Awards.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor
Class Succeeding National Qualifications and Awards.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor

Ciaran Angus - Prize in National 5 Business Management

Luke Barclay - Prize for Commitment and Achievement in National 3/4 Biology

Ethan Barnett - Prize in Higher Accounting

Nicola Beaumont - Prize in National 5 Physical Education, Prize in National 5 Modern Studies, Alexander Paton Memorial Prize in National 5 Chemistry, Prize in National 5 Biology

Lorna Beverly - James Bransby Yule Prize in National 5 Practical Cookery

Emily Black - Prize in Higher Modern Studies

Emela Branston - John McIntosh Keir Prize in National 5 Geography, Prize in National 5 Modern Languages: Spanish, Prize in National 5 Drama

Sylvie Bressers - Prize in Advanced Higher Modern Studies

Emma Brokaar - Historic Banffshire/Kronah Twinning Association Prize for Excellence in German

Grace Brown - Prize in Higher Modern Languages: French

Kathryn Brown - Prize in National 5 Economics, Prize in National 5 Music

Daisy Burnish - Prize in Higher Photography

Zoe Campbell - Prize in National 5 History

Lily Chaplin - Prize in National 5 Modern Languages: French, Prize in National 5 Drama

Ruby Fraser - The Ronald Ironside Prize in Advanced Higher Biology

Hayden Gall - Prize for Commitment and Achievement in Level 4 NPA in Science and Health

James Glass - Dr Philip Memorial Prize in National 5 Graphic Communication

Becky Gordon - Roberts Alexander Paton Memorial Prize in National 5 Mathematics, Prize in National 5 Art

Darren Guijt - Prize for Commitment and Achievement in National 4 Physics

Tristan Heeley - Prize for Commitment and Achievement in National 4 Chemistry

Anna Henderson - John Hunter Prize in Higher Drama, The James Merson Prize in Advanced Higher Music

Lia Holden - Miss Jane Fraser Prize in Higher Administration

Kaitlyn Kings - Hugh Tait Prize in Higher English, Prize in Higher Human Biology, The Inglewood Prize in Higher History, Dr Philip Memorial Prize in Higher Geography

Gemma Krasjuk - Prize in National 5 Administration

Adrian Leggat - Prize in National 5 Applications of Mathematics

Sarah MacDonald - GR Farney Dick Prize for Chemical Perspicacity

Aoife Moffat - Prize in Advanced Higher Art & Design (Expressive)

Angus Parkin - Prize in Higher Graphic Communication, Adam Robert Fraser Prize in Higher Mathematics, Alexander Paton Memorial Prize in Higher Chemistry, Prize in Higher Physics

Meri Powell - The Peter H Gordon Prize in National 5 Music

Romily Reid - Rosalind E W Gartly Prize in Higher Art & Design

Jamie Rhind - Prize in Higher Modern Languages: Spanish

Skye Sangster - Colin Macdonald Prize in Higher Biology, The Ronald Ironside Prize in Advanced Higher Chemistry, Alfred Penny Prize in Advanced Higher Mathematics, The Ronald Ironside Prize in Advanced Higher Physics

Katie Seivwright - Dr Philip Memorial Prize in National 5 Graphic Communication

Lauren Shand - Prize in Higher Business Management, Prize in Advanced Higher Geography

Megan Shand - Prize in Advanced Higher English

Molly Simpson - Prize in National 5 Accounting

Emma Skinner - Prize in Advanced Higher Art & Design (Design)

Sarah Skinner - Irvine Prize in Higher Physical Education

Kitty Sykes - The Irene Amy McConnachie Memorial Cup for Musical Excellence

Dillon Thornley - John Hunter Prize in Higher Drama

Erin van der Plas - Prize in Higher Modern Languages: German

Toby Watts - Ex Provost Ogilvie Prize in Modern Languages: National 5 German, Alexander Paton Memorial Prize in National 5 Physics

Anna West - Prize in National 5 English

Harry Woolloff - The Deveron Arts Award for Creativity

Ludovic Wright - Prize in Higher Religious, Moral & Philosophical Studies

Sport - Growing & Succeeding

The Gordon Schools Sport Award.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor
The Gordon Schools Sport Award.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor

Seton (Collected by Ruth McKay) - Ewen McDonald Shield for Inter House Athletics

Seton (Collected by Ruth McKay) - Former Pupils’ Association Shield for Inter House Cross Country

Sarah Skinner - Isabel MacMaster Trophy for Excellence in Hockey

Samantha Robson - Girls Volleyball Player of the Year

Zac Lamberton - Boys Volleyball Player of the Year

Angus Morrison - Ian Archibald Trophy for Rugby Player of the Year

Maddie Woodman - Girls Rugby Player of the Year

Senior School Sport Award.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor
Senior School Sport Award.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor

Hayden Sim - James Macdonald Football Trophy for Player of the Year

Arthur Liston - Gordon Prize for Outstanding Achievement in Athletics

S2 School Sport Award.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor
S2 School Sport Award.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor

Jack Smurthwaite - Dr Pat Garson Prize for Sport, Gordon Prize for Outstanding Achievement in Athletics

TGS (Collected by Sophie Forth) NASSA Senior Girls Hockey Tournament

S1 School Sport Award.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor
S1 School Sport Award.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor

TGS (Collected by Annabelle Medler) NASSA Cross Country Championships - S3 Girls

TGS (Collected by Charlie Thomson) NASSA Cross Country Championships - S1 Boys

TGS (Collected by Arthur Liston) NASSA Cross Country Championships - Overall Boys

TGS (Collected by Elspeth Cruickshank) NASSA Cross Country Championships - Overall Girls

TGS (Collected by Arthur Liston) NASSA Junior Athletics Champions

TGS (Collected by Hayden Sim) NASSA Intermediate Athletics Champions

TGS (Collected by Sarah Skinner & Robert Housely) NASSA Overall Athletics Champions

TGS (Collected by Elspeth Cruickshank) NASSA Overall Champions

TGS - Together

The Gordon Schools Together National Qualifications and Awards.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor
The Gordon Schools Together National Qualifications and Awards.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor

Lila Branston - The Annual Grassetstyle Award for Leadership in and Commitment to Environmental Protection

Grace Brown - The Gordon Schools Vice Captains' Award

David Gribble - The Brebner Memorial Prize for Service to The Gordon Schools

Anna Henderson - The Gordon Schools Vice Captains' Award

Maggie Milne - The Gordon Schools Captains' Award

Kayleigh Perrin - The James Cullen Award for Achievement & Public Service

Freya Robertson - The Annual Grassetstyle Award for Leadership in and Commitment to Environmental Protection

Skye Sangster - The Gordon Schools Captains' Award

Gordon House (Collected by Emma Skinner) - House of the Year

TGS - Growing

Lorna Beverly - The D M Robertson Award for Endeavour

Declan Gauld - The D M Robertson Award for Endeavour

Saskia Mckenzie - The D M Robertson Award for Endeavour

Jayden Moors - The D M Robertson Award for Endeavour

Kayla Morrison - The D M Robertson Award for Endeavour

Katie Seivwright - The D M Robertson Award for Endeavour

Megan Wood - The D M Robertson Award for Endeavour

Ruby Fraser - The Mary Cullen Award for Personal Achievement

Kyle Hanekom - The Don Smith Award

Kian Smith - Award for Most Improved S3 Pupil in English

Ben Willox - James Weir Trophy for Outstanding Effort

Kayleigh Perrin - The George Cockburn Trust Award

Charlie Thomson - Merit Student of the Year


TGS - Succeeding

From left: Skye Sangster Dux Winner and Ruby Fraser Dux Runner-Up. The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor
From left: Skye Sangster Dux Winner and Ruby Fraser Dux Runner-Up. The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor

Harvey Lee Hamilton - The Portia Waddell Award for Tremendous Personal Achievement

Cameron Skene - The Stephen Torrie Trophy for Enterprise in Mathematics

Class Succeeding National Qualifications and Awards.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor
Class Succeeding National Qualifications and Awards.The Gordon Schools Award Winners 2024.Picture: Beth Taylor

Ruby Fraser - The Gordon Schools Proxime Accessit Award

Skye Sangster - William Will Prize for Dux of The Gordon Schools. Former Pupils’ Association Medal for Dux of The Gordon Schools sponsored by Huntly Educational Trust


Do you want to respond to this article? If so, click here to submit your thoughts and they may be published in print.



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More