Home   News   Article

New chair takes the helm at the Scottish Association of Young Farmers’ Clubs


By David Porter

Get the Grampian Group sent to your inbox every week and swipe through an exact replica of the day's newspaper



The Scottish Association of Young Farmers’ Clubs (SAYFC) has appointed its new top team which will see Katie Burns from Kilmaurs YFC replace Gemma Bruce from Udny JAC as the association's chairman.

SAYFC chairman Katie Burns
SAYFC chairman Katie Burns

She is joined by West Fife YFC’s Lucy Mitchell in the role of vice-chairman.

The association’s new national president for 2021/22 is past national chairman Bill Arnott.

Following a review of the structure of the organisation, the board of management has now been replaced instead by a board of trustees while the national council has been replaced by six committees.

These are - Agri and rural affairs, chaired by Ally Brunton from East Fife JAC; Communications and marketing, chaired by Hamish Logan from East Lothian JAC; Competitions and events, chaired by national vice-chairman Lucy Mitchell; Development and wellbeing, chaired by Annabel Baker from Bell Baxter ADS; Dinance and risk, chaired by Peter Duthie from Garioch JAC and International travel, chaired by Lucy McClymont from Lower Nithsdale YFC.

In Aberdeenshire and the Highlands the SAYFC's North region this year will be led by Murray Stephen of Turriff and District Young Farmers who commented: “I am incredibly honoured and humbled to have been elected as the regions’ chairman for the coming year.

"While there is still a great deal of uncertainty as to what this year will bring, the easing of lockdown restrictions brings with it a glimmer of hope for some semblance of normality.

"Clubs are being encouraged to organise a summer syllabus and events as they normally would in preparation for what we hope is a summer better than last.

"I am looking forward to working with the North this year.”

The vice chair was announced as Sarah Mowat of Ross Sutherland Young Farmers while for the areas the following were appointed-

East Aberdeenshire – Sally Mair, Lewis Gallier, Aimee Margrove; West Aberdeenshire – Eric Smith, Laura Sutherland, Peter Duthie, Sarah Phillips; Aberdeen and Kincardine – Alex Stephen, Steven Mann, Katie Kelly, Selina Gordon; Deveron Speyside – Gordon Kelly, Nicole Hendry, Grant Stephen; RNI – Eilidh Sutherland and Caithness – Michael Gunn, Ben Gunn, Beth Douglas, Gemma Duguid.


Do you want to respond to this article? If so, click here to submit your thoughts and they may be published in print.


Get a digital copy of the Grampian Group delivered straight to your inbox every week allowing you to swipe through an exact replica of the day's newspaper - it looks just like it does in print!

SUBSCRIBE NOW


This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More
');