Home   News   Article

Election 21: Candidates confirmed for Scottish Parliament election


By David Porter

Get the Grampian Group sent to your inbox every week and swipe through an exact replica of the day's newspaper



The candidates for the upcoming Scottish Parliament election who will be standing in the three constituencies administered by Aberdeenshire Council have been confirmed.

Following the close of nominations today the candidates are as follows:

Aberdeenshire East

• Graeme James Downie Scottish Labour Party

• Gillian Anne Martin Scottish National Party (SNP)

• Stewart Whyte Scottish Conservative and Unionist Party

• Conrad James Wood Scottish Liberal Democrats

Aberdeenshire West

• Andrew Philip Brown Scottish Labour Party

• Rosemary Bruce Scottish Liberal Democrats

• Alexander Burnett Scottish Conservative and Unionist Party

• Fergus Mutch Scottish National Party (SNP)

Banffshire and Buchan Coast

• Karen Adam Scottish National Party (SNP)

• Jason Duncan Freedom Alliance– Integrity, Society, Economy

• Mark Findlater Scottish Conservative and Unionist Party

• David Philip McHutchon Restore Scotland

• Alison Simpson Scottish Liberal Democrats

• Georgia Strachan Scottish Labour Party

Candidates for the North East Region have also been confirmed as follows:

Abolish The Scottish Parliament Party

• Callum Buchanan

Alba Party

• Alex Salmond

• Heather McLean

• Brian Topping

• Dot Jessiman

All For Unity

• Arthur Keith

• Scott Fenwick

• Bobby Ferguson

• Danielle Millar

• Richard Kelbie

• Ben Stones

• John McPhee

Freedom Alliance– Integrity, Society, Economy

• Kirsty Isabel Miller

• Jason Duncan

• Diane Lesley Mathieson

• Sadie Cubitt

Independent Green Voice

• Richard Tallach

Reform UK

• John Barclay Cox

• James George Whitelaw

• Greig Mair

• Samantha Lee Evans

• Carol Mitchell MacDonald

Renew

• Colin Alexander McFadyen

Restore Scotland

• David McHutchon

• Ewan Gurr

Scottish Conservative and Unionist Party

• Liam Kerr

• Alexander Burnett

• Douglas Lumsden

• Maurice Golden

• Tess White

• Gillian Tebberen

• Stewart Whyte

• Mark Findlater

• Harriet Cross

• Philip Scott

• Mason McIlreavey

• Alan Fakley

Scottish Family Party

• David Thomas Bestwick

• John Mark Donaldson

• William James Strachan

• George Macleod Arthur

• mShehla Noreen Arthur

Scottish Green Party

• Maggie Chapman

• Guy Ingerson

• Rachel Shanks

• Lewis Leodhas

• Sylvia Hardie

• Peter Kennedy

• Bradley Booth

Scottish Labour Party

• Michael Marra

• Mercedes Villalba

• Barry Black

• Lynn Thomson

• Richard McCready

• Georgia Strachan

• Kamaal Bola

• Heather Herbert

• Owen Wright

Scottish Liberal Democrats

• Rosemary Bruce

• John Robert McConnachie Waddell

• Ben George Lawrie

• Ian Yuill

• Conrad James Wood

• Isobel Davidson

• Alison Mary Simpson

• Michael Crichton

Scottish Libertarian Party

• Bryce Hope

Scottish National Party (SNP)

• Fatima Joji

• Christian Allard

• Fergus Mutch

• William Duff

• Nadia El-Nakla

• John Cooke

• Lynne Short

• Gill Al-Samarai

• Josh Mennie

UK Independence Party (UKIP)

• Duncan Odgers

• David Mackay

• William Morren

• Gerald Haddrell

• Albert Emery

• Kathleen Rowham

Individual regional candidates

• Geoffrey Alexander Farquharson

• Laura Marshall

Further details on local arrangements for the Scottish Parliament election on Thursday, May 6, can be found at https://www.aberdeenshire.gov.uk/council-and-democracy/elections/scottish-parliament-election/


Do you want to respond to this article? If so, click here to submit your thoughts and they may be published in print.


Get a digital copy of the Grampian Group delivered straight to your inbox every week allowing you to swipe through an exact replica of the day's newspaper - it looks just like it does in print!

SUBSCRIBE NOW


This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More
');