Echt Show - Results from across the sections
Register for free to read more of the latest local news. It's easy and will only take a moment.
Your round up of this year's champions from the 167th Echt show -
Cattle results
Aberdeen-Angus – Champion: Neil and Mark Wattie, Mains of Tonley, Alford, with Tonley Lady Heather shown with her February 2022-born heifer calf; Reserve – Ken Howie, Cairnton, Banchory, with Cairnton Duchess, an April 2021-born heifer.
British Blonde – Champion: Alison Watt, Birkenburn, Keith, with nine-year-old in-calf cow, Strathisla Joy; Reserve – Alison Watt with a 14-month-old bull, Strathisla Salvador.
British Blue – Champion: E and M Greenlaw, Milton, Glenbuchat, Strathdon, with a March 2021-born heifer, Sunnybank Ra Ra; Reserve – J Youngson, with a14-month-old bull, Westerton Rebel.
Highland cattle – Champion: Morag Middleton, Barna Mid Mains of Balfour, Fettercairn, with the five-year-old bull, Eoin Mhor of Black Glen; Reserve – Stuart Greaves, Hatton, Peterhead, with a home-bred yearling heifer Ladie Darcy of Ardiffery,.
Limousin – Champion: Ian Miller, Miller Farms, Midmar, with a 16-month-old heifer, Westpit Silly; Reserve – Blair Duffton, Huntly, with 20-month-old heifer Craigatoke Rue.
Salers – Champion: Jamie McIntyre, Milton of Cullerlie, Echt, with a two-year-old in-calf heifer Corrichie Penny and reserve with her similarly aged herd mate, Corrichie Pollie.
Simmental – Champion: Reece Simmers, Backmuir Trading, Keith, with the 2.5-year-old in-calf heifer, Rathnashan Legsfirst: Reserve – Emma Smith, Bankhead, Portlethan, with an October 2020-born heifer, Riverdee Libby.
Any other breed cattle – Champion: Ross and Kirsty Williams, Upper Tullochbeg, Huntly, with Dunsyre Iona 31, a five-year-old Beef Shorthorn cow; Reserve – Fiona Davidson, Mintlaw, with the home-bred Beef Shorthorn heifer, Fordie Delilah.
Unhaltered cross cattle – Champion: Blair Duffton, with a pair of Limousin crosses: Reserve – Steven Smith, with the second prize pair.
Haltered cross cattle – Champion: Robertsons, Easter Fodderletter, Tomintoul, with Cinderella, a 17-month-old heifer; Reserve – Blair Duffton, Huntly, with an August 2020-born black LimX heifer.
Carcase cattle – Hoof champion – R and D Farquhar, Tewel, with a steer; Reserve – AG Douglas, Crimonmogate Mains, Lonmay, with the second prize steer.
Hook – Champion – AG Douglas, Crimonmogate Mains with a steer; Reserve W and J Cameron, Burnside of Edingight, Keith, with a heifer.
Cattle young handlers – Junior – 1, Tara Adams; 2, Jess Williams; 3, Megan Brown; Intermediate – Joanne Greaves. Senior – Faye Wilkie.
Sheep results
Beltex – Alan Miller, Miller Farms, Midmar, with a home-bred gimmer; Reserve – Stuart Wood, Skene, with the previously unshown shearling ram, Vicky’s Gladiator.
Bluefaced Leicester – Rodney Blackhall and daughters Kirstie and Emma, Banchory, with a home-bred two-crop ewe; Reserve – Christoper Millican, Rothienorman, with a tup lamb.
Blue Texel – Stasa Moyse, Skene, with Saltire Ferocious, a home-bred shearling ram; Reserve – Deborah Atkinson, Duncanston, with Tap O’ Noth Elegance, a home-bred ewe.
Suffolk – Stuart Lorimer, Kingswells, Aberdeen, with Redbrae HRH, a shearling ram; Reserve – Graeme and Finn Christie, Inverurie a home-bred gimmer.
Texel – Gillian Adams, Banchory, with a home-bred gimmer; Reserve – Rodney, Kirstie and Emma Blackhall, with the two-shear ram Ettrick Déjà Vu.
Zwartbles – Hannah and Chloe Murray, with the home-bred gimmer, Bannachie Jackpot Jay; Reserve – Hannah and Chloe Murray with the two-shear ram, Janetstown Hillbilly.
Any other native breed sheep – Andrew Leek, Lonmay, with a Dalchirla-bred three-crop Blackface ewe; Reserve – Marianne Sheed, Culbrach, Huntly, with a home-bred Dorset shearling ram.
Any other continental breed sheep – Eilidh and Erin Duncan, Clola, Mintlaw, with a home-bred Charollais gimmer; Reserve – Stuart and Wendy Hunter, Culsalmond, with home-bred two-crop Badgerface Texel ewe.
Ryeland – Raymond and Beth Aitken, Turriff, with Fetternear Aramis, a home-bred two-shear ram.
Oxford Down – Kevin Milne, Sauchen, with a five-shear ram; Reserve – Kevin Milne, with an end of March-born ram lamb sired by the champion.
Cross sheep pens of three – Rodney Blackhall, Banchory, with a pen of three home-bred Suffolk cross Texel cross gimmers; Reserve – Rodney Blackhall, with a pen of three similarly bred ewe lambs.
Hoof and carcase – Hoof champion – Ronnie Wilkie, with a pair of Texel lambs.
Pet lambs – 1, Murray Wood; 2, Ellie Youngson; 3, Lucy Youngson.
Sheep young handlers – Junior – Erin Irvine; 2, Murray Wood; 3, Ellie Youngston; Intermediate – 1, Cody Reid; 2, Stuart Adams; 3, Katie Milne; Senior – 1, Faith Miskelly; 2, Isaac Miskelly; 3, Erin Raich.
Horses
Clydesdales – Champion, champion native horse and reserve supreme horse was Jim Greenhill, Upper Tulloes, Letham, with Tulloes Emily, a two-year-old;Reserve – Amanda Butler-Merchant, Rolling Thunder Clydesdales, Fettercairn, with Rolling Thunder Magie May and eight-year-old black mare.
Male champion – George Skinner, Strathorn Farm Stables, Inverurie, with the five-year-old gelding, Collessie King Edward.
Highland ponies – Lynne McDonald, Tarland, with a five-year-old home-bred stallion, Islay Malt of Coynach; Reserve – Gordon and Ann Towns, with Yvette May of Forglen, a seven-year-old.
Shetland ponies – Champion and reserve native horse was Christine Forbes, Dufftown, with the three-year-old home-bred filly, Lynemore Mirrie; Reserve – Ann Irvine with the eight-year-old home-bred, miniature grey Shetland yeld mare, Moon Shad of Ore.
Coloured Horses and Ponies - Nicola Mc Lean with Razzle Dazzle; Reserve - Molly Killoh with Firefly.
Horse and Country Ex Racehorse - Hilary Mackie with King Brex; Reserve -Sadie Barron with Excellent Story.
Young Handlers - Clydesdales, Grace Stewart; Shetland. Caryl Miller and Lexi Webster; Other breeds, Heather Miller.
Overall Ridden Champion - Amy Rugg on 15-year-old Freckleton Mozart.
Goats
Dairy goats – Champion and supreme goat was Dr Katy Whitby-Last with the Anglo Nubian, Kaverquil Esther; Reserve – Dr Katy Whitby-Last with Kaverquil Edith, an Anglo-Nubian goatling.
Pygmy goats – Claire Bailey, with the January 2022-born kid, Brucklay Nebraska; Reserve – Claire Bailey, with the first kidder, Brucklay Lucky.
Any other breed goat – Champion and reserve overall goat was Maureen and Malcolm Ross, Belhelvie, with the 18-month-old Boer goatling, Balmedie Hope; Reserve – Maureen and Malcolm Ross with the two-year-old first kidder, Balmedie Greta.
Young handler - Vere Whitby.